תקשורת הספורט בישראל בשנת 2021 שייכת לשלושה אנשים

בעלי גופי תקשורת הספורט בישראל (מימין לשמאל – אביב גלעדי, נוני מוזס ואלי עזור)

איגנסיו ברנבאום ודניס ביכלר

אנחנו מוצפים בשידורי ספורט מכל עבר ובכל מדיה – אבל כשממפים את הבעלויות מגלים ריכוזיות גם בענף תקשורת הספורט. אתר "מיק פלג" מציג את מפת תקשורת הספורט בישראל, ועושה סדר בבעלי הכוח

ביחס לגודלה ולכמות האוכלוסייה שבישראל, תקשורת הספורט בארץ נחשבת למגוונת ורחבה. עיקרה מורכב  משלושה גופי שידור: "ערוץ הספורט", ערוצי "צ'רלטון" וערוצי "ONE", שכל אחד מהם, חוץ מהערוצים בטלוויזיה, יש גם אתר אינטרנט שמסקר ומעדכן על המתרחש בעולם הספורט ואמצעי תקשורת אחרים כגון רדיו ואפליקציה. בנוסף לכך, חוץ מגופי תקשורת הספורט המובהקים, בישראל יש גם לא מעט אתרי חדשות הסוקרים אירועים שונים במדורי הספורט שלהם, כמו למשל YNET, וואלה!, ישראל היום, הארץ ועוד. יחד עם זאת, גם ערוץ ציבורי כמו "כאן 11", או ערוצים מסחריים כמו "קשת 12" או "רשת 13" נוהגים מדי פעם לשדר שידורי ספורט, ובאתרים שלהם לרוב עולים תכנים מגופי תקשורת הספורט המובהקים כתוצאה משיתוף הפעולה ביניהם.

בעקבות זאת, אנחנו כאן ב"מיק פלג", ערכנו תחקיר, על מנת להציג תחת מי פועלים גופי השידור והסיקור השונים, ומי מהם פועלים תחת אותם בעלי הכוח נכון לשנת 2021.

ערוץ הספורט – חברת RGE:

לוגו ערוץ הספורט   קבוצת RGE

קבוצת RGE הוקמה בשנת 1999, כאשר בעלי החברה הם משפחת רקנאטי, לן בלווטניק ואביב גלעדי. בנוסף לערוץ הספורט,  לקבוצה יש גם בעלות על ערוצים אחרים בתקשורת: 

  • ערוץ 13 (ביחד עם רשת מדיה)
  • ערוץ הכנסת
  • ערוץ הילדים, ערוץ לוגי
  • שירות הסטרימינג, BIGI
  • בעבר הפעילה את ערוץ 10 וערוץ 8

ערוץ הספורט החל את שידוריו במרץ 1990, והוא הערוץ הוותיק ביותר בישראל בתחום הספורט. הערוץ במתכונתו הנוכחית מורכב משישה ערוצי טלוויזיה: ספורט 5, ספורט 5+, ספורט 5 גולד ספורט 5 לייב, ספורט 5 סטארס וספורט 5 4K. יש לציין כי רק שניים מהערוצים הם ללא תשלום (ספורט 5, ספורט 5+), כאשר ערוץ אחד גם פתוח לכל הצופים במנויים השונים (yes, הוט, סלקום tv ופרטנר tv), והוא מחויב לשדר אירועי ספורט מרכזיים בערוץ הפתוח (ללא תשלום).

לצד השידורים הישירים בערוצים השונים, הערוצים כוללים תוכניות אולפן רבות שמשודרות לאורך כל היום, ומהדורות של חדשות הספורט שמסקרות את המתרחש ביום יום. בנוסף, לערוץ הספורט יש אתר אינטרנט שבו ניתן להתעדכן בכל התוצאות והחדשות, פודקאסטים ורדיו שדנים בנושאים שונים שעומדים על סדר היום בעולם הספורט ואפליקציה מתעדכנת עם שידורים חיים, תקצירים, כתבות, טבלאות ותוצאות.

השידורים בערוץ הספורט מתחלקים בעיקר בין שידורי ספורט ישראלים ושידורי ספורט מהעולם:

שידורי ספורט ישראלים שידורי ספורט מהעולם
חלק משידורי ליגת העל בכדורגל, ליגת הנוער בכדורגלטורניר ליגת האלופות בכדורגל (גביע אירופה), אחד מהשידורים המרכזיים של הערוץ
הליגה לאומית, גביע המדינה וליגות נמוכות בכדורגלליגות כדורגל: צרפת, אוקראינה (בעקבות הכדורגלן הישראלי, מנור סולומון), יפן, אוסטריה וסקוטלנד
ליגת העל, גביע המדינה והליגה הלאומית בכדורסל (גברים ונשים)יורוליג וליגת האלופות של פיב"א בכדורסל (גם משחקים של קבוצות ישראליות)
ליגת העל וגביע המדינה בכדורידליגת הNBA האמריקאית, כולל אתר רשמי בתוך אתר ערוץ הספורט
ליגת העל בכדורעף (גברים ונשים)טורנירי טניס שונים, ביניהם גם טורניר הטניס היוקרתי, ווימבלדון.
הליגה הישראלית בכדורגל חופיםספורט מוטורי: פורמולה 1, מוטו GP ועוד
בנוסף גם תחרויות מגוונת של ספורט יחידני וקבוצתי שמשתתפים ספורטאים ישראלים: ג'ודו, התעמלות אומנותית, אתלטיקה ועוד.

חלוקת העדיפויות והשידורים בערוץ הספורט דוגלת בשידורים של ספורט ישראלי וספורטאים ישראלים בענפים השונים. זהו ערוץ הספורט היחיד שמכיל את כל זכויות השידור האלו, ודוגל בגישה של ייצוג ספורט ישראלי (גם באתר האינטרנט, על שלל הקטגוריות השונות). כך למשל, בקיץ האחרון,  בזמן שהתקיימה האולימפיאדה בטוקיו, ערוץ הספורט נתן עדיפות לתחרויות בהן השתתפו ישראלים על פני שידורים של ענפים פופולאריים יותר שהתקיימו במקביל.

יש לציין שבחודשים האחרונים מתבצעים תהליכים לרכישת 49% מקבוצת RGE, הכוללים כאמור גם את ערוצי הספורט. עסקה זאת תלויה עדיין באישור הרשויות. 

צ'רלטון – ספורט 1:

איש העסקים אלי עזור הוא הבעלים של ערוצי ספורט 1 ושלל גופי שידור אחרים בתקשורת כמו: וואלה!, מעריב, רדיו 103 fm ועוד. עזור החל את דרכו בעולם התקשרות כאשר הצטרף לצוות כתבי הספורט של עיתון "חדשות", לאחר ההיכרות שהייתה לו עם עורך מדור הספורט באותו עיתון, פיני זהבי.

בהמשך, בסוף שנות ה-90, הקימו אלי עזור ופיני זהבי את ערוצי צ'רלטון, המוכרים גם כ"ספורט "1. זהו ערוץ השני בישראל שהוקם העוסק בספורט, אחרי "ערוץ הספורט", והוא מפעיל כיום חמישה ערוצים: ספורט 1, ספורט 1HD, ספורט 2, ספורט 3 וספורט 4. לצ'רלטון יש גם אתר אינטרנט שנקרא "ספורט 1" ובו ניתן למצוא חדשות, תוצאות ועדכונים על עולם הספורט בארץ ובחו"ל. בנוסף, קיימת אפליקציה ייעודית המאפשרת לראות שידורים בודדים גם באמצעות הרשת בחו"ל.\

בשידורים של ערוצי "ספורט 1" יש העדפה ברורה לתוכן מהעולם על פני תוכן ישראלי, כפי שניתן לראות בחלוקה הבאה:

שידורי ספורט ישראליםשידורי ספורט מהעולם
חלק ממשחקי ליגת העל בכדורגל (בעלי זכויות השידור)ליגות כדורגל: אנגליה, גרמניה, פורטוגל, בלגיה, הולנד, טורקיה, ארגנטינה, MLS, ליגת האלופות של אסיה, ליגה אירופית, גביע הליברטדורס וסודאמריקנה (דרום אמריקה), ליגה איטלקית בחלוקה עם ערוץ one
משחקים בודדים של נבחרת ישראל בכדורידליגות כדורסל: ספרד, טורקיה ויוון
משחקים בודדים משלבי המוקדמות של הקבוצות הישראליות באירופהכדוריד: הליגה הגרמנית וליגת האלופות בכדוריד (בנוסף גם אליפויות אירופה ועולם בכדוריד)
משחקים של הליגיונרים הישראלים (שחקני כדורגל ישראלים, שמשחקים בחו"ל)טורנירי טניס שונים (גברים ונשים)
ספורט מוטורי: נסקאר האמריקאי ואליפות העולם בראלי
ליגת היהלום באתלטיקה

נוסף על כך, בקיץ האחרון ערוצי "ספורט 1" שידרו את אליפות אירופה לנבחרות בכדורגל (חלק מהשידורים נמכרו "לקבוצת RGE", מה שמעיד על שיתופי פעולה ביניהם) וגם אליפות דרום אמריקה לנבחרות בכדורגל.

בשונה מהאתר, שבו ניתן למצוא לא מעט חדשות ועדכונים על ענפי ספורט בישראל, ערוצי "ספורט 1" בוחרים להתמקד בעיקר בלספק שידורים ישירים מהעולם לאורך כל היום (לרוב מענף הכדורגל), כך שגם כמעט ואין תוכניות אולפן ופאנלים בערוצים השונים. עקב כך, ההבדלים בין "ערוץ הספורט", "לספורט 1", מתבטאים בעיקר בגיוון וכמות השידורים הישירים.

הבדל משמעותי נוסף, הוא שערוצי "ספורט 1" בתשלום חודשי, כלומר נחשבים ערוצי פרימיום, ובשונה מ"ערוץ הספורט", אין להם אף לא ערוץ אחד פתוח בחינם. לכן, גם הכוח הכספי לקניית זכויות השידור על מגוון שידורים בחו"ל היא רבה יותר בערוצי "ספורט 1" כתוצאה מההכנסות.

ערוץ ואתר ONE:

אתר "ONE" הוקם בשנת 1999 על ידי אודי מילנר וגיל מקנין. האתר הוקם במטרה לסקר את התוכנית של יורם ארבל, "הדקה ה-91", ששודרה אז בערוץ 2,  ועסקה בסיכום המחזור בליגת העל בכדורגל בישראל. בשנת 2000, אחרי שאתרים רבים נסגרו, אתר "ONE" נשאר פעיל בזכות רכישה של חלק מזכויות האתר על ידי חברת הכבלים טלעד. משנת 2007 ועד היום, האתר נרכש על ידי קבוצת ידיעות אחרונות ונוני מוזס, העומד בראשה.

האתר, נחשב לאתר השני בגודלו בישראל, אחרי אתר "ערוץ הספורט" בסיקור ענפי הספורט השונים. בנוסף, בעקבות הרכישה של קבוצות ידיעות אחרונות, באותה שנה, עלתה לאוויר תוכנית רדיו מטעם גוף התקשורת "ONE", וכיום היא משודרת במגוון תחנות הרדיו האזוריות (רדיו תל אביב, חיפה, אשקלון, אשדוד וכו'). כעבור 4 שנים, בשנת 2011, ערוץ הטלוויזיה של אתר "ONE" החל את שידוריו, ונפתחו שני ערוצים: ONE ו-ONE HD באפיקים השונים.

לערוץ "ONE", בשונה מהמתחרים שלו, יש זכויות שידור לשתי ליגות כדורגל בלבד: הליגה הספרדית והליגה האיטלקית (בחלוקה עם צ'רלטון – ספורט 1). יחד עם זאת, הערוץ, לא באופן קבוע, משדר משחקים בודדים מליגת על לתיכונים בכדורסל בישראל, וליגת הכדורסל למכללות בארצות הברית. היתרון המובהק שיש ל"one" על המתחרים, הוא שמדובר בערוץ פתוח בכלל חברות הכבלים והאינטרנט, ומכיוון שהוא משדר דברים בודדים, בעיקר בענף הכדורגל, כאמור, הוא משדר את מלוא התכנים שיש לליגות להציע. 

חוץ משלושת גופי השידור המשדרים רק תכני ספורט, לשידורי הספורט התווספו גם הערוצים המרכזיים במדינה (כאן 11, ערוץ 12 וערוץ 13), והם משדרים משחקים מרכזיים, כמו למשל משחקי גמר בכדורגל מטורנירים לנבחרות וקבוצות, או את משחקי נבחרת ישראל. יחד עם זאת, ישנם גם  גופי תקשורת כמו "ישראל היום" בבעלות שלדון אלדסון, ו"הארץ" בבעלות משפחת שוקן שבבעלותו גם גופי תקשורת אחרים כמו דה מארקר, עיתון העיר ועוד. ושני העיתונים מכילים בתוכם מדורי ספורט עצמאיים, אשר אינם נמצאים בשיתוף פעולה עם ערוצי ספורט.

בראיון שנערך עם אבי מלר, עיתונאי, שדרן ופרשן ותיק ב"ערוץ הספורט", שאלנו אותו האם לדעתו יש מספיק גופי שידור וסיקור בתקשורת הספורט בישראל, והוא השיב: "ישראל היא בין המדינות המובילות בעולם ביחס לאוכלוסייה בסיקור ושידורי ספורט". מלר המשיך וציין, "יש כיום 10 ערוצים (משלושה גופי שידור) שמשדרים תכני ספורט 24 שעות ביממה. וישראל היא בין המובילות בעולם בסיקור ליגות כדורגל שונות, בין 16-20 ליגות שמשודרות באופן ישיר ומסוקרות ביום יום". 

מלר ממשיך ומספר ש"ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם ביחס לאוכלוסייה, בצריכת תקשורת ספורט בטלוויזיה. אם אדם ירצה לצרוך את כל התכנים שהתקשורת מספקת לו, גם בטלוויזיה, גם בעיתונות הכתובה וגם ברדיו, הוא יצטרך אפילו 25 שעות ביממה". ולכן,לטענתו מצב תקשורת הספורט בישראל לא טוב, מכיוון שיחסית למדינה קטנה כמו ישראל, יש יותר מידי סיקורים ושידורים וזה עלול לפגוע בצרכנים. "יש יותר מידי סיקור והצופה מאבד את עצמו בין שלל השידורים והסיקורים, וקשה מאוד לעקוב אחרי הכל", אומר מלר.

למרות הסיקור הרחב בענפי הכדורגל והכדורסל בעיקר, ישנו גם סיקור לענפי ספורט אחרים (כמו משחקי כדור שונים – כדורעף, כדוריד טניס וכו') וגם ענפים אולימפיים כמו ג'ודו שמאוד מצליח במדינה. אך למרות זאת, עדיין הביקוש לשידורים האלו הוא נמוך ובגדר מיעוט ביחס לרייטינג הכדורגל והכדורסל. לכן, מעט השידורים של הענפים האלו נובעים מכך שאין דרישה לשידורים האלו מצד הצופים. "מעשית, אין דרישה כל כך לסיקור רחב יותר של ענפים אחרים שהם לא כדורגל וכדורסל", קובע מלר.