אוהדי הספורט בדעות שונות על תקשורת הספורט בישראל

אלירן שמע הכהן, אוהד הדוק של שחקני כדורגל ישראלים בחו"ל

ארבעה אוהדי ספורט שיתפו מה לדעתם היתרונות והחסרונות של תקשורת הספורט בישראל, ומה כדאי לעשות אחרת על מנת למשוך את צרכני הספורט

תקשורת הספורט בישראל בשנים האחרונות מסקרת את האירועים השונים דרך כל אמצעי המדיה הקיימים, משידורי ותוכניות טלוויזיה, עד לכתבות באינטרנט ופוסטים ברשתות החברתיות. אבל האם התקשורת עושה את כל הדרוש על מנת לרצות את הקהל שלה? ארבעה אוהדי ספורט ישבו עם מיקפלג והביעו את דעתם על התקשורת בארץ, איפה הם צורכים את הספורט, מה היו משפרים ומה היו משמרים בה.

גבי גוטקין, צופה כדורגל הדוק, סבור שהתקשורת צריכה לשמר את מאמציה להישאר מעודכנת בכל רגע נתון בענפים הרבים שאותם היא מסקרת – גם אם היא מתעדפת ענף אחד על האחר, תמיד יש ייצוג. גוטקין גם מציין שהפרשנים בשידורי הספורט מכניסים עניין בעזרת הידע שלהם, וטוען שהם "באמת מבינים את המתרחש במשחק וחולקים את הידע שלהם איתנו, קהל הצופים".

גבי גוטקין במשחקה של קבוצת הכדורגל מילאן באיטליה

דור רוזין העוקב אחרי כדורגל, כדורסל וגם ספורט מוטורי כמו פורמולה 1, מצד אחד מסכים עם דעתו של גוטקין בנוגע למאמצים של התקשורת להביא את כל העדכונים החמים, אולם מצד שני, לטענתו, תקשורת הספורט עוסקת בעיקר ברדיפה אחרי כותרות, ומתמקדת יותר בנושאים "הצהובים". "הייתי שמח לקרוא פחות כותרות עם מושגים מפוצצים כמו 'רעידת אדמה במכבי תל אביב', ויותר ידיעות אשר מסתמכות על מקורות מהימנים ושיש בהן תוכן שבאמת קשור לספורט", מרחיב רוזין.

דור רוזין במשחק באנגליה

אוהד נוסף, בשם ידין שוץ, שצופה בעיקר בכדורסל, ונמצא בדעה זהה לזו של רוזין, אף מרחיב ומציין שלא רק שהתקשורת בחלק גדול מהזמן מתעסקת בנושאים הפחות קשורים בספורט, היא גם נזהרת בביקורת אותה היא מעבירה. "התקשורת צריכה לעשות ביקורת עניינית ונשכנית יותר באירועים השונים ולא להיות בעלת אינטרס מסוים", טוען שוץ, שכתוצאה מכך בוחר לרוב לפנות למקורות אחרים, כמו אתרים בחו"ל, וזאת על מנת לקבל את המידע אותו הוא מחפש.

גוטקין, רוזין ושוץ הסכימו פה אחד וציינו שאת רוב הדיווחים והסיקורים על אירועי הספורט הם צורכים דרך הרשתות החברתיות ופחות דרך האתרים של הערוצים המרכזיים. וזאת הודות למהירות שבה עולים בהם פוסטים ועדכונים, ובעיקר בגלל התוכן, שלרוב הוא קצר וענייני. הם גם הודו שאחת הסיבות היחידות שהם נכנסים לאתרי הערוצים היא רק על מנת להתעדכן בתוצאות חיות כאשר אין באפשרותם לצפות במשחקים.

בשונה מהם, אלירן שמע הכהן, שעוקב בעיקר אחר שחקני הכדורגל הישראלים שמשחקים בחוץ לארץ, טען שהוא דווקא מתעדכן יותר דרך אתרי הערוצים, וזאת בעיקר הודות לתקצירים הרבים שהם מספקים ולזמינות שלהם. "באתרי הערוצים יש תקצירים רבים גם על המשחקים בארץ, גם על חלק רב מהליגות הבחירות באירופה, אך הדבר החשוב ביותר לדעתי, הוא התקצירים המורחבים שבהם מציגים את השחקנים הישראלים, ומדגישים את המהלכים הספציפיים שלהם", הוא מספר. שמע הכהן, התייחס גם לסוגיית שידורי המשחקים בערוצים, והדגיש ש"ערוצי הספורט השונים צריכים להשקיע יותר בבחירת המשחקים אותם הם משדרים, בזמן שיש כמה משחקים שמתנהלים במקביל". שמע הכהן אף נותן דוגמה,  ולדבריו, כאשר שודרו משחקי ליגת האלופות, באחד מערוצי הספורט, בחרו לשדר משחק של הקבוצה הצרפתית פ.ס.ז' כאשר היא שיחקה מול קבוצה יחסית חלשה ממנה ועקב מצב הנקודות למשחק כמעט ולא הייתה משמעות. ובאותו הזמן התקיים משחק בין מנצ'סטר יונייטד לר.ב. לייפציג, והמשחק הכריע מי תעלה לשלב הבא.

אוהדים במשחק כדורגל בארץ

כאמור, תקשורת הספורט מנסה להישאר עדכנית ורלוונטית בכמה שיותר ענפים, אך בגלל מידת הפופולריות של ענפים מרכזיים כמו כדורגל או כדורסל, היא נאלצת לוותר על ענפים אחרים תמורת סיקור מורחב של ענפים אלו. רוזין מתייחס לדבר ואומר שהוא "היה שמח לראות יותר שידורים של ישראלים בכל מיני ענפים אחרים ולא להיזכר בהם רק שהם זוכים במשהו, או כשהם מתחרים באירוע גדול כמו אולימפיאדה".

גם שמע הכהן הסכים עם הדברים של רוזין, וציין שאם הייתה לו האפשרות, הוא היה צופה ביותר ענפי ספורט שמשתתפים בהם ישראלים. בעוד שדעתם של גוטקין ושוץ היא שאם ענף ספורט מסוים לא היה פופולרי עד כה, אין צורך להוסיף את כמות השידורים, למעט אירועים או תחרויות חשובות, גם אם מדובר בישראלים שמשתתפים בהם.

תקשורת הספורט בישראל ממשיכה להתפתח בחלוף השנים, אבל היא לא חסינה מביקורת ומנקודות שעליה לשפר. אך יש לה גם לא מעט נקודות חיוביות שבהחלט גורמות לאוהדים להמשיך לצפות ולהתעדכן דרך גופי תקשורת הספורט השונים, ולהנות מהמגוון הרחב שיש לפניהם.