מתכוננים לשידור

איך מתכונן השדר לשידור? מהם הנקודות שהוא צריך לעבור עליהם? איך הוא יכול לעניין את קהל הצופים וגם מה ההכנות הטכניות הדרושות לשידור? מיק פלג יצאה לבדוק

איגנסיו ברנבאום ודניס ביכלר

איך מתכונן השדר לשידור? מהם הנקודות שהוא צריך לעבור עליהם? איך הוא יכול לעניין את קהל הצופים וגם מה ההכנות הטכניות הדרושות לשידור? מיק פלג יצאה לבדוק

לכל אוהד ספורט, בכל גיל במהלך חייו, ראה לפחות שידור אחד של ענף ספורט שיכול להיות הכי פופולרי כמו כדורגל ועד ענפי ספורט יחידניים. עד לשעת השידור, נעשית עבודה והכנה מאחורי הקלעים כדי שהצופה בבית יקבל את החוויה הכי טובה מהשידור ומהמשחק בו הוא צופה.

מיק פלג התלוותה להכנות לשידור בערוצי ספורט 1, כאשר השדר דור הופמן מספר על הדברים והנקודות עליהם הוא עובר לקראת שידור המשחק מהליגה הארגנטינאית ב16:00 אחר הצהריים. הופמן בן 37, החל את דרכו בערוץ הספורט, בתור שדר קווים ואחרי 8 שנים עבר לעיתון "ישראל היום" בתור ראש דסק כדורגל עולמי. במקביל, הופמן החל לשדר משחקים בספורט 1, כאשר בגלל מוצאו של דור הופמן (נולד באקוודור, אך משפחתו מארגנטינה) הוא משדר בעיקר משחקי נבחרת ארגנטינה ובכלל נבחרות וקבוצות מדרום אמריקה.

ההכנה לשידור מצד השדר היא שונה מהצד הטכני של השידור, כאשר השדר מחפש את הסיפורים על כל שחקן ושחקן שצפוי להשתתף במשחק, על מנת למצוא את הדברים ה"פיקנטים" שיוכלו לעניין את קהל הצופים תוך כדי המשחק, כמובן שבמקביל למתרחש במשחק עצמו. בנוסף, השדר שלרוב מבצע את השידורים ביחד עם הפרשן, מחלק את ההכנה שלו גם לשיתוף הפעולה עם הפרשן שלצידו באותו השידור, כאשר שניהם מתרגלים את שמות השחקנים והקבוצות, לומדים את ההרכבים ושיטות המשחק של הקבוצות, כדי להיות בשליטה מלאה בכל הנעשה במשחק.

לצד הכנת השדר, מיק פלג בודקת את ההכנה הטכנית לשידור, כאשר בשונה מהכנת השדר, כאן יש סדר פעולות מובנה וברור שיש לבצע על מנת שהשידור יגיע בצורה הטובה ביותר לצופה בבית שמדליק את הטלוויזיה ורואה את השידור. התלוונו לעורך הטכני בספורט 1 שהוא אלעד שמשוביץ (הוא אחראי על הצד הטכני ועל כך שהשידור יגיע לצופה בבית בצורה הטובה ביותר), שבין היתר הוא גם עורך וידאו בערוץ ומכין תקצירים וקטעי ווידאו לשידורים השונים. ראשית, על מנת לבדוק את תמונת השידור, מתבצעת בערוץ קליטת לווין (רוב השידורים כיום מתבצעים על גבי לוויינים, המאפשרים לשדר מכל רחבי העולם). בשידורים, ישנה מורכבות מסוימת, היות ושידור המשחק מתבצע כ18,000 ק"מ ממדינת ישראל, לכן לקליטת השידור ישנם גם גיבויים של לוויינים נוספים. לאחר מכן, נעשית בדיקת שמע, גם מהמשחק עצמו וגם מהשדר והפרשן שהכל נשמע כשורה והכל עובד לפני שמתחיל השידור. שמשוביץ גם בודק את התחלת השידור ואת הפתיח שמכניס את הצופה בבית לשידור המשחק הספציפי.

ההצצה למאחורי שידור הספורט היה למשחק מהליגה הארגנטינאית, שזאת הליגה השנייה הכי גדולה בדרום אמריקה (אחרי הליגה הברזילאית). הופמן כאמור, הוא דרום אמריקאי, לכן יש לו היכרות נוספת עם הקבוצות והשחקנים. אבל בגלל שזאת ליגה שפחות מוכרת לצופה בבית, האתגר לעניין את הקהל הוא גדול יותר, "זה יותר קל כשזה מנצ'סטר יונייטד מול ליברפול, זה יותר כיף כשזה לאנוס מול באנפילד". בנוסף, פרשן המשחק הוא ארגנטינאי בעצמו, כך שההיכרות של השדר והפרשן היא המיטבית ביותר בשביל סוג השידורים האלו.