קסם הרדיו יישאר לעד בקרב קהל תקשורת הספורט בישראל

שרון ניסים, שדר ספורט 1 – צ'רלטון ומרצה במסלול רדיו במחלקה לתקשורת במכללת ספיר

כתבתו של שרון ניסים

אחד הזיכרונות שלי כילד, חובב ספורט, שהולך למשחקי כדורגל עם אבא שלו זה הרגע שבו מושמע ברדיו הצליל המסמן שיש גול באחד המגרשים האחרים בארץ. הרגע הזה שבו אתה כולך בלחץ האם הקבוצה שלך ספגה שער או אולי כבשה הוא רגע מלחיץ ביותר. השדר מתחיל את תיאור הגול , כולם מצטופפים סביב מקלט הרדיו כדי לשמוע מי לעזאזל מוביל.

דמיינו את התמונה הזו גם ביציע, 20 אנשים מצטופפים סביב ילד בן 10 שמחזיק טרנזיסטור שנאבק במזג האוויר כי לאפשר לנו להבין מי לעזאזל הבקיע שער. הרדיו במייטבו, מכשיר קטן, מלא כוח ועוצמה, מרתק אליו אלפים כדי לשמוע פיסת מידע קטנה, כזו שבעוד רגע תהפוך אותנו למאושרים או מתוסכלים.

הרדיו בימינו כבר לא יכול להיות כזה.

הוא איבד את היכולת להיות הראשון להודיע, הבלעדיות הזו שהייתה מקור הכוח שלו, אבדה וכבר לא תשוב להיות נחלתו הבלעדית. שני עשורים איבד הרדיו את הבכורה לאתרי האינטרנט.

שידור כדורגל בטלוויזיה, בין הגורמים לרדיו לאבד את היכולת שלו להיות ראשון

המהירות, הזמינות, כמות המידע הלא מוגבלת, בכל תחום בכל זמן , גרמה לתזוזה טקטונית אמיתית בעולם צריכת המידע העולמי, לא עוד היצמדות למכשיר רדיו, לסוללות חלשות, כדי לשמוע מה הצביעה גרמניה באו"ם בהצבעה על הקמת המדינה. התזוזה הטקטונית השפיעה גם על הגיליון המודפס שהפך עוד פחות רלוונטי, כי הרי מי צריך ובעיקר מי רוצה להמתין עד מחר כדי לשמוע מה קרה אתמול? זה הפך מגוחך.

התזוזה הפכה להיות משמעותית עוד יותר כשהרשתות החברתיות נכנסו לתמונה.

אז העוצמה של מהירות התגובה הפכה להיות עוד יותר מהירה, אפילו אתרי האינטרנט כבר התקשו לעמוד בקצב של הרשתות החברתיות, קבוצות חדשות בכל תחומי העניין נפתחו וכל צרכן יכל בכל שלב ביממה שנח לו לצרוך את מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה כמה שהוא רוצה.

שרון ניסים בתוכנית רדיו

והרדיו? צריך אותו? מי צריך אותו? מתי צריך אותו? השאלה הזו נשארה פתוחה.

הפסימיים סברו שסופו של הרדיו קרב.

אבל איכשהו הקסם של הרדיו סרב להעלם, במקום סגירת תחנות רדיו, ישראל התמלאה במגוון של תחנות רדיו, ומעל כולם הרדיו המדבר, TAKLING RADIO , הקסם האמיתי של הרדיו. כשאנחנו לבד באוטו, השקט הוא בלתי אפשרי, אנחנו רוצים לדבר, או לפחות להקשיב. האינטרנט לא יספק את הסחורה , הרשתות החברתיות ודאי שלא, והעיתון לא רלוונטי.

אז חוזרים למקורות חוזרים לקסם, חוזרים לדבר שאין לו תחליף.

אין ספק שזו רק דוגמא אחת, יש עוד שלל רגעים שבהם הרדיו מספק את הסחורה שאף אמצעי אחר לא יוכל לספק.

הקדמה, מהירות העברת המידע ובעיקר הזמינות הפכה את הרדיו לקצת פחות רלוונטי, כזה שצריך להמציא את עצמו מחדש שצריך להזכיר לכולם שהקסם שלו אמנם כבר לא כמו פעם, אבל הקסם שלו לא יאבד כנראה לעולם.

לקולות המוכרים לנו מהרדיו לא ימצא תחליף ולכן תמיד יהיה להם מקום וחלק בחיינו, פעם יותר ופעם פחות. אנשים הם שמרנים ואוהבים את המקום המוכר והידוע להם ולכן לרדיו תמיד יהיה מקום, כשאתה לבד באוטו, כשאתה חייל בבסיס, תמיד הרדיו ימצא את המקום שלו.

חשוב לציין שהתאמות לעידן משתנה הם הכרח, פודקאסטים, שידורים חוזרים ובעיקר גישה אל-זמנית לתכנים רלוונטים.